www.astravelo.ee alles väljatöötamisel. Vabandame piiratud funktsionaalsuse ja teenuste pärast. Täname teid mõistva suhtumise eest!

Jalgrattaosade kulumine ja hoolduskulud

Jalgrattaosade kulumine ja hoolduskulud

Kui palju maksab ratta töökorras hoidmine? Jalgratta liikuvate osade kasutusiga sõltub kasutustingimustest, kasutamise intensiivsusest ja sõitja harjumustest. Kõige tavalisem ja kiireim kulumine mõjutab jalgratta jõuülekannet, piduriklotse ja rehve. Juhtraud ja iste kuluvad harvemini.

Oluline on kulunud osa õigel ajal välja vahetada, et see ei kahjustaks teisi osi. Näiteks väljaveninud ja kulunud kett kahjustab agressiivselt ratta eesmist hammasratast ja ketiratta kassetti, eriti kasseti väikseid ketirattaid. See võib põhjustada kasseti ketirataste kulumise ja ketti hüppamise üle kasseti väikeste ketirataste. Õigeaegne ja korrapärane ketivahetus on suhteliselt odav ja tõhus viis tagada jalgratta käigukasti pikk eluiga.

Jalgratta jõuülekande kulumisel mängivad olulist rolli ka sõitja harjumused. Kolme- ja kahe esikäiguga jalgratastel on soovitav kasutada kõiki käike maksimaalselt vastavalt maastikule. Esikäik tuleks valida nii, et kett jääks võimalikult palju jalgratta teljega paralleelseks. Iga eesmise ketirõnga jaoks on ainult 3-4 optimaalset tagumist kasseti hammasratast.

Pehme kummi koostisega rehvid tagavad hea mugavuse ja haardumise teel, kuid asfaldil sõites ja intensiivsel manööverdamisel kuluvad need kiiresti ja kaotavad oma omadused, eriti maastikuratta ja kvaliteetsed maanteeratta rehvid. Kokkupandavatel rehvidel on kerge ja painduv Kevlar [kevlari kuumuskindel ja tugev sünteetiline kiud] raam ning need on tavaliselt oluliselt kergemad kui traditsioonilised metalltraati sisaldavad rehvid.

Kokkuvõte ja näidis. Populaarse maastikuratta enimmüüdud rattaosad ja nende ligikaudsed hinnad KTM Chicago 292 poehinnaga 699 EUR:

Jalgratta detail

Eeldatav kasutusiga

Osa ligikaudne maksumus (olenevalt tootjast)

Jalgratta kett

1000-2000 km

8-15 EUR

Piduriklotsid

2000-4000 km

10-15 EUR

Käigukasti kassett

4000-5000 km

20-30 EUR

Maastikuratta rehvid (2tk)

5000-6000 km

25-40 EUR

Pidage meeles, et jalgratta õigeaegse hooldusega ning kulunud osade kontrollimise ja väljavahetamisega vähendate teiste osade kahjustamise ohtu ja jalgratta kogu kasutuskulusid. Uue jalgratta puhul on soovitatav garantiihooldus teha pärast esimest 400-500 km läbimist. Hooldustehnik kontrollib kõiki ratta komponente ja liikuvaid osi ning vajadusel reguleerib neid. Garantiihooldus tehakse tavaliselt väljaspool pikki hooldusjärjekordi ja maksab 10-15 EUR.

Loe rohkem kasulikku infot meie blogist.

Las see veereb hästi ja kestab kaua!

Seotud artiklid